Stop twardości wody!
W naszych domach najczęściej występuje woda twarda przechodząca w bardzo twardą oraz woda średnio twarda. Wodą miękką mogą cieszyć się nieliczni mieszkańcy niektórych terenów podgórskich. W zależności od twardości wody zmieniają się walory smakowe przygotowywanych na jej bazie napojów oraz posiłków. Gdyby czajniki w naszych domach umiały mówić, z pewnością też wygwizdałyby zalegający w ich wnętrzach kamień.
KONIEC Z KAMIENIEM W AGD
Kamień kotłowy to białawy nalot powstający w wyniku podgrzewania, gotowania i odparowywania twardej wody. Jest najczęstszym utrapieniem czajników, garnków, żelazek czy ekspresów do kawy. To prawdziwy „twardziel”, jeśli chodzi o jego usuwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiękczanie twardej wody, na przykład poprzez stosowanie niewielkich urządzeń – dzbanków filtrujących. Twarda woda wywołuje niepokój wśród Polaków, zjawisko osadzania się kamienia sprawia, że herbata jest mętna, ma cierpki smak i źle się parzy.
Z wody kranowej korzystamy każdego dnia, dlatego też bardzo ważna jest jej jakość. Woda pochodząca z wodociągów spełnia wszelkie normy i jest w pełni bezpieczna do spożycia przez ludzi. Pierwotnie uzdatniona i wpuszczona do instalacji, przemierza setki kilometrów rur, zanim trafi do naszych kranów. Rury w większości wykonane są ze stali, ołowiu i PCW, gdzieniegdzie z materiałów z dodatkiem azbestu. Wodociągi nie mogą zagwarantować, że woda docierająca do gospodarstw domowych nadal będzie tej samej jakości. Na ratunek przychodzą filtry dzbankowe, które w prosty sposób mogą sobie poradzić z pogorszeniem jej walorów użytkowych, przede wszystkim z nadmierną twardością. Parametry wody, takie jak smak, zapach, barwę i twardość, nie wszędzie są zadowalające i są różne w poszczególnych regionach Polski, budząc obawy wśród użytkowników.
ZDROWIE
Twarda woda stanowi jedną z przyczyn kamicy nerkowej u niemowląt i dzieci oraz osób z predyspozycjami do kamieni układu moczowego. Może prowadzić również do nadciśnienia tętniczego, schorzeń stawów, a także do rozmaitych reakcji alergicznych.
SMAK
Twarda woda zmniejsza intensywność smaku dań i napojów, wydłuża czas gotowania mięsa i warzyw. Herbata przygotowywana na bazie takiej wody jest mętna. Filtrowanie wody sprawia, że potrawy i napoje nabierają aromatycznego i delikatnego smaku.
FINANSE
Grzałki pokryte osadem zużywają więcej energii do podgrzewania wody. Ponadto warstwa osadu, powodując miejscowe niedogrzania bądź przegrzania elementów grzewczych, niszczy stopniowo sprzęt AGD.
NIE RYZYKUJ!
Obecnie na rynku występuje wiele systemów filtracji wody. Jednakże nie warto ryzykować kupując filtry do wody nieznanego pochodzenia. Można w ten sposób nie tylko zmarnować pieniądze, ale również stworzyć zagrożenie dla swojego zdrowia. Przy zakupie nowego filtra należy zwróć uwagę na etykietę, oznaczony na niej kraj produkcji oraz posiadanie niezbędnych atestów.
Dla osób zmagających się z twardością wody na ratunek przychodzą filtry Dafi. Zmiękczają wodę kranową, ich optymalne działanie zapewnione jest przez około miesiąc. Woda bardzo twarda powoduje szybsze zużycie filtra, miękka – umożliwia jego dłuższe użytkowanie. Filtrując wodę kranową możemy być pewni, że pozbędziemy się uciążliwego kamienia kotłowego. Potrawy przygotowane na jej bazie zostaną odkryte na nowo. Odetchniemy zarówno my, jak również nasze urządzenia AGD.