Zapomnij o stereotypach!
Kiedy odkręcasz wodę z kranu i wlewasz ją do dzbanka filtrującego, często nie zastanawiasz się, co sprawia, że już po chwili staje się czysta. Być może nasuwa Ci się kilka pytań, na które chcesz uzyskać odpowiedź, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. O tym, że woda jest podstawą zdrowego i długiego życia – już wiesz. Jednakże, nie zawsze masz pewność, czy wybierasz właściwą wodę. Kranówka, butelkowana, a może filtrowana? Dokonaj właściwego wyboru!
1.
Czy woda kranowa jest zdatna do picia?
Woda kranowa jest obecnie bardzo dobrze uzdatniana przez wodociągi, dysponujące nowoczesnymi urządzeniami, ale zawiera tzw. zanieczyszczenia wtórne. Pochodzą one głównie z wielokilometrowych instalacji, którymi doprowadzana jest do naszych domów. Dodatkowo, aby zapewnić odpowiednią jakość wody uzdatniana jest ona chlorem. Kolejny problem, związany z „kranówką”, z jakim boryka się wiele osób to tzw. kamień kotłowy – spowodowany twardością wody. Aby temu zapobiec wystarczy użyć filtrów dzbankowych, by uzdatnić wodę kranową przed jej spożyciem.
2.
Czy filtrowanie wody jest drogie?
Filtry dzbankowe są niedrogie w zakupie. Ich ceny kształtują się w zależności od modelu i mieszczą się w przedziale od 10 do 15 zł. Dzbanek filtrujący to inwestycja na lata, na którą należy przeznaczyć od 40 do 70 zł. Warto uświadomić sobie, że filtrowana woda kranowa jest ok. 10 razy tańsza od dostępnej w sklepach wody butelkowanej.
3.
Czy przefiltrowaną wodę można pić bezpośrednio bez przegotowania?
Osoby dorosłe, w pełni zdrowe mogą zaspokajać pragnienie wodą wodociągową, przefiltrowaną w dzbanku Dafi, która jest bezpieczna, czysta i smaczna, jak ta butelkowana ze sklepu.
4.
Czy filtrowaną wodę można podawać dzieciom i niemowlętom?
Zgodnie z opinią Instytutu Matki i Dziecka woda filtrowana jest bezpieczna i zalecana do spożycia oraz przygotowywania posiłków dla dzieci powyżej 1 roku życia po jej przegotowaniu. Ponadto warto wspomnieć o tym, iż do ukończenia 1 roku życia należy przegotować dla dziecka każdą wodę – zarówno filtrowaną, kranową, jak i butelkowaną.
5.
Co zawiera wkład filtrujący?3>
6.
Z czego wykonany jest dzbanek filtrujący?
Dzbanki filtrujące Dafi wykonane są z atestowanych tworzyw sztucznych, nie zawierających BPA (bisfenoli typu A), dopuszczonych do kontaktu z wodą przez odpowiednie instytucje. Wszystkie dzbankowe systemy filtrujące Dafi posiadają atest PZH i niemiecki certyfikat LGA świadczące o ich bezpieczeństwie podczas użytkowania, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat instytutu Standardów Izraela.
7.
Czy woda filtrowana przy użyciu Dafi różni się od butelkowanej wody kupionej w sklepie?
Wody butelkowane również poddawane są procesowi filtracji. Różnią się one zawartością substancji mineralnych i smakiem, tak samo woda kranowa w różnych miejscowościach jest inna. Wiadomo jednak, że woda z wodociągów musi spełniać rygorystyczne wymogi sanitarne dlatego jedyne, co może przeszkadzać w jej spożyciu, to nie do końca odpowiadający nam smak lub zapach, czy nadmierna twardość. Te wady powodowane chlorem, zanieczyszczeniami wytrącanymi z instalacji wodociągowych bądź nadmiarem soli wapnia i magnezu, doskonale usuwa filtr Dafi. Wynikiem tego jest zyskanie przez wodę z kranu takiej samej jakości, jak niejedna woda butelkowana.
8.
Czy przefiltrowana woda wpływa na jakość dań, herbat?
Unikalna technologia zastosowana w dzbankach filtrujących umożliwia uzyskanie wysokojakościowej wody. Odpowiednio dobrane złoże filtracyjne, wydobywa z niej ponadprzeciętne walory smakowe. Jest również czystsza i zdrowsza. Wody przefiltrowanej można używać do zaspokajania pragnienia, parzenia kawy czy herbaty, ale także do przygotowywania posiłków.